دستگاه شوک الکتریکی خودکار – AED

یکی از شایعترین مداخلات درمانی مورد استفاده در کنترل ایست قلبی ، دفیبریلاسیون (شوک الکتریکی) است و همانطور که قبلا در مطالب گذشته در خصوص زنجیره بقا (که توسط انجمن قلب آمریکا معرفی شده) بحث شد ، شوک الکتریکی زودرس می تواند نقش تعیین کننده ای در میزان بقا فردی که دچار ایست قلبی تنفسی شده ایفا کند.

شوک الکتریکی ، عبور دادن جریان مستقیم الکتریسیته از سلولهای میوکارد (عضله قلب) است ، که باعث می شود تمام سلولهای میوکارد به طور همزمان دپلاریزه (منقبض) شده و در نتیجه نقاط نابجا سرکوب گردند و با تقویت پیس میکرهای (ضربان ساز) قلب اجازه می دهد گره سینوسی دهلیزی (رهبر اصلی قلب) عملکرد خود را به عنوان اصلی ترین پیس میکر (ضربان ساز) از سر گیرد.

دفیبریلاتور ها (دستگاه های شوک الکتریکی) انواع مختلفی دارند و بسته به اینکه از روی پوست شوک را تخلیه می کنند یا مستقیما روی عضله قلب به دو دسته خارجی (External) و داخلی (Internal) تقسیم بندی می شوند ، همچنین دفیبریلاتورها بسته به تنظیمات دستی یا خودکار شان نیز به دو دسته دستی (Manual) و خودکار (Automatic) تقسیم بندی می شوند.

استفاده از دفیبریلاتور ها نیاز به آموزش و تخصص خاص دارد و معمولا توسط پرسنل تخصصی انجام می گیرد. ولی ممکن است به هر دلیل زمانی که فردی دچار ایست قلبی تنفسی شده ، پرسنل تخصصی نتوانند در دقایق اولیه بر بالین وی حاضر شوند و زمان طلایی از دست برود. از این رو دستگاه های دفیبریلاتور خودکار به بازار آمده اند.

 

دفیبریلاتورهای خودکار طراحی ساده دارند و کار کردن با آنها آسان است و یک شهروند معمولی نیز قادر به استفاده از این دستگاه ها می باشد و نیاز به مهارت خاص پرسنل تخصصی ندارد.

در بسیاری از کشورهای توسعه یافته دستگاه های شوک الکتریکی خودکار در اماکن عمومی ، فروشگاه ها ، ورزشگاه ها در دسترس عموم قرار گرفته است تا در صورت نیاز ،افرادی که شاهد صحنه حادثه هستند بتوانند قبل از رسیدن نیروهای امدادی از آن استفاده کنند.

 

امید است این دستگاه های خودکار که نقشی حیاتی در بقا مصدومین دارند به زودی در کشورمان رایج شود و شاهد آن باشیم که در تمامی اماکن عمومی در کنار کپسول های آتش نشانی و ... از این وسیله نیز استفاده شود.

برای مشاهده بروشور دستگاه اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده فیلم آموزشی دستگاه اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده دموی مرحله به مرحله دستگاه اینجا کلیک کنید.

AED (Automatic External Defibrillator)

/ 6 نظر / 1303 بازدید
علی

عالی بود

یه دوست

بدون خرید CD یا سرمایه گذاری از اینترنت درآمد کسب کنید حداقل 500 هزار تومان در ماه کاملا قانونی ( شرکت ثبت شده ) 7 سال سابقه

محسن

وبلاگ خوب و کاربردی دارید موفق باشید

حسین

مرسی از وبلاگ جالبتون محمدی نیشابور لینک کردم وبلاگتون در وبلاگ نیشابور115

ایمان

سلام خسته نباشید تین مطلبتون هم عالی بود

رحیمی

سروران گرامی با عرض ادب و ارادت ما گروهی از کادر نظام سلامت ساکن و شاغل در شهر همدان هستیم که چندسالیست بطور جدی در حوزه آموزش همگانی احیای قلبی ریوی فعالیت می‌کنیم. سایتی در این خصوص ایجاد نموده ایم به آدرس (http://cpcr.ir/) . در جستجوی اینترنتی مطلع شدیم شما بزرگوار نیز در این حوزه فعالیت نموده‌اید، لذا از شما دعوت مینماییم چنانچه مطالبی در این خصوص (احیا و کمکهای اولیه) برای ارائه دارید برای مدیران این سایت ارسال بفرمایید تا با ذکر دقیق نام و مشخصات خود شما در این سایت قرار داده شود. امید است که با یاری یکدیگر بتوانیم از یک مجموعه‌ی کامل و جامع برای آموزش همگانی احیا و کمکهای اولیه در ایران برخوردار باشیم. فرهانچی و رحیمی آدرس ایمیل مدیران سایت: info@cpcr.ir شماره تماس : 09183138190