راه هوایی ماسک حنجره ای - LMA

راه هوایی ماسک حنجره ای (LMA) یا (Laryngeal Mask Airway)  یک وسیله نسبتاً جدید برای ساماندهی راه هوایی است که توسط متخصصین بیهوشی رایج شده است. قبل از ساخت LMA هیچ وسیله ای بعنوان گزینه مناسب برای مواردی با مدت متوسط بیهوشی که نیاز به حمایت بیشتر از تهویه با ماسک داشتند اما احتیاج به لوله گذاری نداشتند ، وجود نداشت.

اگر چه این وسیله جانشینی برای لوله گذاری داخل نای نیست ، می تواند در موارد اورژانس که لوله گذاری ممکن نیست و تنها گزینه موجود تهویه با ماسک است نقش داشته باشد. تجربه مثبت LMA در اتاق عمل پیشنهاد می کند که LMA فواید بالقوه ای در پزشکی اورژانس دارد. در پزشکی اورژانس LMA بهتر از تهویه با ماسک اما پایین تر از لوله گذاری داخل نای در نظر گرفته می شود.

LMA  به گو نه ای طراحی شده است که راهی را از منفذ گلوت به دستگاه تهویه می گشاید. این هدف بوسیله احاطه منفذ حنجره با یک کاف سیلیکون قابل اتساع که در هیپوفارنکس قرار می گیرد ، حاصل می شود. اگر LMA به درستی قرار داده شود ، منفذ آن درست در محل گلوت قرار می گیرد. نوک وسیله درون قسمت ابتدایی مری ، بخش جانبی در حفره گلابی شکل و مرز فوقانی آن در قاعده زبان قرار می گیرد. کاف قابل اتساع با شکل محیطی راه هوایی مطابقت دارد و بطور نسبتاً محکمی در مقابل هوا منافذ را می پوشاند.

مزایا و معایب LMA :

LMA  در مقایسه با تهویه راه هوایی محافظت نشده بوسیله ماسک فواید بسیاری دارد. نشان داده شده است که LMA در مقایسه با تهویه با ماسک با یک راه هوایی دهانی اکسیژن رسانی بهتری را انجام می دهد و با تهویه با LMA نیازی به پوشش دائم منافذ ماسک ندارد. در مقایسه با یک لوله ET ، قرار دادن LMA آسانتر است و نیازی به لارنگوسکوپی ندارد. خطر موجود برای بافت نرم ، طنابهای صوتی ، دیواره نای و ترومای دندانی در مقایسه با لوله گذاری داخل نای و سایر اشکال لوله گذاری که متکی بر انسداد مروی هستند ، به طور قابل ملاحظه ای کمتر است. LMA  بیمار را در مقابل ترشحات راه هوایی فوقانی محافظت می کند و نوک LMA که درون قسمت ابتدایی مری قرار گرفته است ، احتمالاً درجاتی از انسداد را به وجود می آورد.

- عیب عمده LMA   ، به ویژه در اورژانسها ، این است که محافظتی در مقابل آسپیراسیون ایجاد نمی کند که البته این عیب در LMA  نوع Supreme برطرف شده است.

جهت مشاهده فیلم آموزشی LMA اینجا کلیک کنید.

 

/ 1 نظر / 1331 بازدید
کامران

کامل و بی نقص